Podstawowym zadaniem Komisji jest podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury spożywania. Głównym celem działań profilaktycznych Komisji jest zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych oraz zwiększenie zdolności do radzenia sobie z istniejącymi problemami alkoholowymi. Komisja zajmuje się wspieraniem osób uzależnionych i ich rodzin, kształtowaniem zdrowego stylu życia oraz pomaga rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych.
Ponadto realizuje określone ustawowo zadania gminy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, do których należy:
- Inicjowanie działań w zakresie realizacji zadań własnych gminy związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych,
- Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczenia w zakładzie lecznictwa odwykowego,
- Opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych pod względem zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy (limit i lokalizacja punktów, w których sprzedawane i podawane są napoje alkoholowe).
- Monitorowanie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych.
W ramach działań Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
- Przyjmuje zgłoszenie o przypadku wystąpienia nadużywania alkoholu,
- Wzywa na rozmowę osoby, co, do których wpłynęło zgłoszenie pouczając o zaprzestaniu swoich działań i poddaniu się leczeniu odwykowego, w przypadku, gdy osoba wezwana nie godzi się na dobrowolne leczenie, a wstępne czynności przeprowadzone w sprawie uzasadniają kontynuowanie postępowania, osoba kierowana jest na badanie przez biegłych, w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu odwykowego,
- Przygotowuje dokumentację związaną z postępowaniem sądowym mającym na celu poddania się przymusowemu leczeniu,
- Składa wniosek o wszczęcie postępowania do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.
Realizacja powyższych wytycznych odbywa się na różnych płaszczyznach: od wykonywania przez członków GKRPA ustawowych i regulaminowych zadań, oraz kierowania, współpracy z innymi Ośrodkami Wsparcia- leczenia uzależnień.
Wójt Gminy Janowice Wielkie Zarządzeniem nr 21 / 2020 z dnia 11 maja 2020 roku Powołał Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w następującym składzie:
1 Krystyna Chmura - Przewodnicząca Komisji
2 Małgorzata Gajewicz - Sekretarz Komisji
3 Bogusława Nestorowicz - Członek Komisji
4 Oksana Wasilewska - Członek Komisji
5 Marzena Pluto - Członek Komisji
6 Dariusz Kwiatkowski Członek Komisji
7 Paweł Zajaczkowski Członek Komisji